Silifke Havadis

Akkuyu NGS'de Neler Oluyor? İçtaş'tan Açıklama Geldi!

Güncel

Silifke Havadis 5904 Kez Görüntülendi 0

Akkuyu NGS'de Neler Oluyor? İçtaş'tan Açıklama Geldi!

Akkuyu NGS'de yaşanan olaylar hakkında IC İçtaş İnşaat A.Ş. açıklama yaptı.

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (Akkuyu NGS) inşası devam ediyor. Özellikle sosyal medyada yayılan görüntüler sonrası Akkuyu NGS'de neler olduğu araştırılmaya başlandı.

Sosyal medyada yer alan iddialara göre IC İçtaş İnşaat A.Ş. bünyesindeki çalışanların inşaat alanına girişte kullanılan kartlarının iptal edildiği ve inşaat alanına alınmadıkları yer almaktaydı. Konuyla ilgili bugün IC İçtaş İnşaat A.Ş. cephesinden yazılı bir açıklama yapıldı.

IC İçtaş İnşaat A.Ş., "Akkuyu Nükleer A.Ş. Cumhuriyet tarihinin tek kalemdeki en büyük yatırım sözleşmesini feshetme girişimiyle Proje'deki Türk paydaşlığını ortadan kaldırma sonucunu oluşturmakta ve Proje genel yüklenicisi olarak tamamen Rus menşeili başka bir şirketi tayin etme yönünde adımlar atmaktadır. Söz konusu fesih girişimindeki esas amacın, Proje'nin yönetimindeki Türk şirketlerinin varlığını azaltmak ve taşeron seviyesine indirgemek olduğu açıktır" açıklamasını yaptı.

IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş, Akkuyu Nükleer A.Ş. ile aralarındaki sözleşmenin feshedilmesi süreci ile ilgili olarak bu akşam yazılı açıklama yaptı. IC İçtaş'ın, Akkuyu NGS Projesi yapım sözleşmesinin durdurulması halinde büyük zararlara yol açılacağı belirtilen açıklaması şöyle:

"Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından bugün yapılan basın açıklamasında yer alan 'Akkuyu NGS projesinde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile sözleşmenin feshedildiği' ifadesi gerçeklere aykırıdır.  IC İçtaş olarak projede doğrudan tarafı olduğumuz bir sözleşme bulunmamaktadır.

ROSATOM ORTAKLI T2-IC ORTAK GİRİŞİM ŞİRKETİ

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında akdedilen 15.07.2010 tarihli Hükümetler arası anlaşma uyarınca yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi kapsamında şirketimiz IC İçtaş A.Ş.'nin Titan-2 şirketiyle (Rosatom ortaklı) yüzde 50-50 eşit oranda hissedar olduğu T2-IC Ortak Girişim Şirketi proje işvereni Akkuyu Nükleer A.Ş. ile Mühendislik, Tedarik ve İnşaat Sözleşmesi'ni 22.07.2019 tarihinde imzalamıştır.

"HAKSIZ VE HUKUKSUZ BİR FESİH GİRİŞİMİ"

Akkuyu Nükleer A.Ş., 26.07.2022 tarihinde T2-IC Ortak Girişim Şirketi'ne haksız ve hukuksuz bir fesih girişiminde bulunmuş olup Proje kapsamındaki tüm işlerin derhal durdurulması talimatı verilmiştir.

"PROJE İLERLEMESİNDE TÜM TARAFLARIN TAKDİR ETTİĞİ CİDDİ BİR PERFORMANS SEVİYESİNİ YAKALAMIŞ BULUNMAKTAYIZ"

Projeye ortak girişim ortağı olarak katılımımızdan bugüne kadar şirketimizin tüm yönetsel, teknik ve finansal kapasitesini bu projeye adamış ve proje ilerlemesinde tüm tarafların takdir ettiği ciddi bir performans seviyesini yakalamış bulunmaktayız. Nitekim henüz geçen hafta gerçekleştirilen 4. Güç Ünitesi temel atma töreninde tüm üst yetkililer tarafından bu durum kamuoyu önünde övgüyle ifade edilmiştir.  Projede 25 bin Türk personelin istihdamı sağlanmış, yönetim kadrolarının Türk mühendislerinden oluşturulması sağlanmış, ilgili alt yüklenicilerin, tedarikçilerin ve Türk sanayiinin projeye katılımında büyük bir çaba sarf edilmiştir.

"ESAS AMAÇ, PROJE'NİN YÖNETİMİNDEKİ TÜRK ŞİRKETLERİNİN VARLIĞINI AZALTMAK VE TAŞERON SEVİYESİNE İNDİRGEMEK"

Akkuyu Nükleer A.Ş. Cumhuriyet tarihinin tek kalemdeki en büyük yatırım sözleşmesini feshetme girişimiyle Proje'deki Türk paydaşlığını ortadan kaldırma sonucunu oluşturmakta ve Proje genel yüklenicisi olarak tamamen Rus menşeili başka bir şirketi tayin etme yönünde adımlar atmaktadır.  Söz konusu fesih girişimindeki esas amacın, Proje'nin yönetimindeki Türk şirketlerinin varlığını azaltmak ve taşeron seviyesine indirgemek olduğu açıktır.

"YAPIM SÖZLEŞMESİNİN DURDURULMASI VE TAHLİYE SÜREÇLERİNE BAŞLANMASININ BÜYÜK ZARARLARA YOL AÇACAĞI KAÇINILMAZDIR"

Tamamlandığında ülkemizin elektrik talebinin yüzde 10'unu tek başına karşılayacak Akkuyu NGS Projesi yapım sözleşmesinin durdurulması ve tahliye süreçlerine başlanması ile Proje'nin selametinin büyük oranda etkileneceği, böyle bir kararın uygulanmasının telafisi imkansız büyük zararlara yol açacağı kaçınılmazdır. Gelinen noktada, tüm önceliğimizin projeye kendisini adamış binlerce çalışanımızın haklarının ve iş sağlığı güvenliklerinin korunması olduğunu, konuyla ilgili gelişmelerin bizzat takipçisi olduğumuzu ve tüm yasal haklarımızın en üst düzeyde kullanılacağını kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Kaynak: https://www.haberler.com/guncel/ic-ictas-insaat-tan-akkuyu-aciklamasi-fesih-15121494-haberi/

Yorum Yap

Düşüncelerini Alalım?

* E-Posta adresiniz ve telefon numaranız hiçbir yerde yayınlanmaz. Sadece gerektiğinde sizinle iletişim kurmak için kullanılır.

UYARI Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uymayan, içerikle ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.